Vyberte stránku

SVATOMARTINSKÝ LEŽÁK

Každoroční svatomartinský ležák je tu!

Svatomartinský ležák je 4x chmelený. Při jeho výrobě se používá speciální odrůda aromatického chmele a také metoda tzv. „chmelení za studena“, kdy se chmel přidává do piva dodatečně až v průběhu dokvašování v ležáckém sklepě.

Výsledkem je výraznější chmelové aroma, skvěle vyvážená chuť se sladovou plností a vyšší hořkost tohoto piva v porovnání s běžně vyráběným pivem. To vše doplněné velmi dobrým řízem.

Objednej  na www.pivobod.cz

Svatomartinská husa

Proč je se svatým Martinem neodmyslitelně spojena husa? Existují dvě legendy, které vysvětlují spojitost s husou. První legenda praví, že husy tak moc rušily sv. Martina při kázání, až je nechal za trest upéct a dodnes jsou za to všechny husy trestány. Druhá verze ukazuje velkou skromnost pro kterou byl Martin proslulý, když ho chtěli jmenovat biskupem, byl natolik poctěn a ze své skromnosti se skryl do husince mezi husy, jenže ty ho svým hlasitým kejháním prozradily a skončily za trest na pekáči.

Nástup zimy a svatý Martin

V době svátku Martina se měnil hospodářský cyklus, přicházel první sníh, čeledíni dostávali mzdu a řešili další sezónu s hospodáři, uzavíraly se obecní smlouvy a děti čekaly na první sníh. S očekáváním prvního sněhu se tak časem spojila představa svatého Martina na bílém koni a sněhové nadílky.

Je vám více než 18 let?

Potvrďte prosím, že je vám více než 18 let.